Góry i Pogórze Izerskie

Szklarska Poręba


SZKLARSKA PORĘBA . Położona w dolinie Kamiennej i jej dopływów, między Karkonoszami od pd. a Wysokim Grzbietem Gór Izerskich od pn. Rozwinęła się z osad, powstających na porębach tworzonych wskutek wyrębu drewna na potrzeby szklarstwa (stąd nazwa). Pierwsza huta, wymieniona w 1366, została zlokalizowana u wylotu Szklarskiego Potoku, potem stopniowo przenosiła się w górę, zaś na porębach rozwijało się pasterstwo. Hutę tę w 1372 kupił Kunz Klese z Jeleniej Góry od Tomasza Kegeln. W XV w. okolice penetrowane były przez poszukiwaczy skarbów zwanych Walończykami, niekiedy prowadzących dłuższą eksploatację złóż mineralnych. W 1545 właściciel okolicy, Hans von Schaffgotsch, planował nawet nadanie miejscowości praw wolnego miasta górniczego, ale górnictwo nie rozwinęło się na większą skalę. Po 1620 nad Kamieńczykiem osiedliła się grupa czeskich eksulantów (protestanckich uciekinierów) pod przywództwem Marii Pluchovej, od której imienia poszła nazwa osady Marysin. Wojna trzydziestoletnia przyniosła upadek gospodarczy. Ponowny rozwój spowodowało założenie w 1842 przemysłowej huty szkła „Józefina". W 1858 miejscowość obejmowała aż 26 części. Po doprowadzeniu w latach 1900-02 kolei z Jeleniej Góry nastąpił szybki rozwój letniska i turystyki oraz przekształcenie w ośrodek wypoczynkowo-turystyczny. Tu zamieszkali bracia Gerhart i Karol Hauptmannowie oraz inny znany literat Hermann Stehr. Miejscowość została zajęta 9.05.1945 przez oddziały radzieckiej 31 Armii. Później długo przebywali tu znani polscy artyści, m.in. Jan Sztaudynger i Wlastimil Hofman .

Zaraz po zakończeniu wojny nastąpiło wznowienie działalności wczasowo-turystycznej, stale rozwijanej. W 1959 nadano miejscowości prawa miejskie. Obecnie jest to drugie (obok Karpacza) wczasowisko Karkonoszy i całych Sudetów Zachodnich, jedno z najpopularniejszych w Polsce. Stanowi też największy ośrodek narciarski w polskich Sudetach. Znajdują się tu liczne domy wypoczynkowe, sanatoria i prywatne pensjonaty oraz liczne wyciągi narciarskie. Popularność podniosło wybudowanie w 1962 wyciągu krzesełkowego na Szrenicę, umożliwiającego łatwe dostanie się na graniczny grzbiet Karkonoszy.

Przy ul. Cmentarnej, pod Sowińcem, wznosi się kościół filialny (poewangelicki) Niepokalanego Serca NMP z lat 1755-87, restaurowany w 1968, z pięknymi żyrandolami z XVIII-XIX w., z obrazami W. Hofmana. W Szklarskiej Porębie Dolnej znajduje się kościół filialny MB Różańcowej z 1650, z późnorenesansowym ołtarzem. Tamże przy ul. Piastowskiej wznosi się neoromański kościół parafialny Bożego Ciała z lat 1884-86, restaurowany w latach 1958-60. Wyposażenie pochodzi z czasu budowy. U ujścia Szklarki, przy szosie do Piechowic, rezerwat „Wodospad Szklarki" — enklawa Karkonoskiego Parku Narodowego. Chroni on malowniczy wodospad Szklarki wys. 13 m oraz starą buczynę porastającą okolice malowniczego skalistego jaru dł. 350 m. Poniżej jego wylotu czynna niegdyś witriolejnia, czyli wytwórnia różnych kwasów, przede wszystkim siarkowego. Już w końcu XVIII w. zatrudniała ona 60 ludzi. W 1773 kupił ją Preller i wybudował nowy zakład, pracujący na łupkach pirytowych z Miedzianki i Wieściszowk. Odwiedzali ją niemal wszyscy udający się do Szklarskiej Poręby, sztychowano ją na licznych obrazach. Produkcja upadła z chwilą śmierci Prellera, a nowy właściciel wybudował w tym miejscu gospodę. Od 1856 czynna była w niej stacja pocztowa, również popularna z uwagi na dawną sławę witriolejni, niegdyś największej w Prusach. Powyżej stacji kol. Szklarska Poręba Górna podziwiać można niewielki labirynt w granitach zwany Białe Skały, w których utworzyły się też liczne ciekawe kociołki wietrzeniowe. Jest to także dobry punkt widokowy na miejscowość i
zach. Karkonosze.

Każdemu z nas od czasu do czasu należy się odpoczynek, jedni wyjeżdżają nad morze, inni nad jeziora lub do wielkich miast zażyć luksusów, a bardzo wielu decyduje się na wyjazd do Szklarskiej Poręby. Wbrew pozorom nie tylko w zimie jest tam mnóstwo atrakcji turystycznych, okres letni to czas kiedy turyści aktywnie spędzają czas przechadzając się po górach, zwiedzając zabytki, spędzając czas na relaksie na łonie natury. Nie ma nic lepszego niż odpoczynek w miejscu, gdzie jest świeże górskie powietrze, gdzie jest mnóstwo lasów i rzeki z krystalicznie czystą wodą. Szklarska Poręba to nie tylko hotele i apartamenty, to wiele innych ciekawych atrakcji, zimą otwarte są stoki narciarskie, gdzie każdy miłośnik tego rodzaju sportu może spędzić przyjemnie czas. Apartamenty oferują spa dla swoich klientów i różne liczne atrakcje, masaże, kąpiele błotne, do naszej dyspozycji są również salony odnowy biologicznej. To idealne miejsce na relaks odpoczynek, złapanie oddechu po długich miesiącach pracy.

Weięcej w serwisach:
e-szklarska.com
noclegi.szklarskaporeba.info.pl

Copyright (c) InterPele  www.izery.eu
szklarskaporeba.info.pl | e-karkonosze.info | jakuszyce.info.pl | Noclegi | wszklarskiej.net | zachelmie.pl | e-szklarska.com | sciegny.pl | wkarpaczu.net.pl | swieradowzdroj.info.pl